Team Grooming - Saturday, April 2, 2022 at 4:00 pm

Team Grooming encourages participation in an activity designed to increase the development of improved grooming techniques.  

Rules of Competition

  1. Competition open to all youth aged 9-21.
  2. ENTRY FEE: included with seminar registration fee
  3. Entries available upon arrival at show and close April 2 @ 9:00 am; substitutions until April 2, 3:00 p.m.
  4. Junior and Intermediate entry can be a team of 3 members or submit name and be placed on a team.
  5. Seniors teams will be 2 members or submit name and be placed on a team
    JUNIOR: 9 to12 yrs INTERMEDIATE: 13 to15 yrs SENIOR: 16 to 21 yrs.
  6. Each team entry must supply their animal (heifer or steer). These animals must be entered in the 2022 Saskatchewan Beef Expo Competition. Each entry must also supply a trimming chute, grooming equipment, supplies, accessories and show equipment. Powered equipment will not be allowed (electric clippers, blowers, etc.).
  7. All animals within this competition must be pre-clipped, dry, flat hair, and no pre-show preparation of any kind with the exception of clipping. (Maximum 20 minutes for completing competition for Junior & Intermediate; 15 minutes for Senior.)
  8. Judging Criteria:
    Total team participation, grooming techniques, percentage of improvement in appearance of animal and team knowledge of procedure.
  9. Teams are responsible for their own trim chutes.

2015 Results

Winning Senior Team

Brittany Hunt, Rose Valley, SK & Paige Holmquist, Kinistino, SK

Winning Intermediate Team

Sydney Perlinger, Morgan Millham, Outlook, SK & Brooklyn Trask, Dundurn, SK

Winning Junior Team

Alex Manson, Birch Hills, SK, Courney Hansen, Weldon, SK & Kylee Hansen, Weldon, SK

2014 Results

Winning Senior Team

Maguire Blair & Nolan Blair, Drake, SK

Winning Intermediate Team

Colton Dolman, Craik, SK, Hayes Vermette, Outlook, SK & Kennedi Libke, Dundurn, SK

Winning Junior Team

Brandy Fettes, Gladmar, SK, Kobe Kmita, Weyburn, SK, Baxter Blair, McLean, SK

2022 TEAM GROOMING COMPETITION RESULTS

Team Grooming took place Saturday, April 2nd, 2022 at the Prairieland Ag Center in Saskatoon, SK.

WINNING SENIOR TEAM:

KOLBY HAYNES
KEATON HAYNES

WINNING INTERMEDIATE TEAM:

LANE STEEN
WAYLON BLACKLOCK
AVERY BOHRSON

WINNING JUNIOR TEAM:

ELLA RAE MALINOWSKI
HEIDI ZOERB
ERICA ZOERB

2015 Results

Winning Senior Team

Brittany Hunt, Rose Valley, SK & Paige Holmquist, Kinistino, SK

Winning Intermediate Team

Sydney Perlinger, Morgan Millham, Outlook, SK & Brooklyn Trask, Dundurn, SK

Winning Junior Team

Alex Manson, Birch Hills, SK, Courney Hansen, Weldon, SK & Kylee Hansen, Weldon, SK

2014 Results

Winning Senior Team

Maguire Blair & Nolan Blair, Drake, SK

Winning Intermediate Team

Colton Dolman, Craik, SK, Hayes Vermette, Outlook, SK & Kennedi Libke, Dundurn, SK

Winning Junior Team

Brandy Fettes, Gladmar, SK, Kobe Kmita, Weyburn, SK, Baxter Blair, McLean, SK